02
Joi, Mai

sursa foto: recentnews.ro

Eveniment

Simona Halep a învins-o, în trei seturi, pe reprezentanta Chinei, Ying-Ying Duan, scor 3-6, 6-1, 6-2.

Halep a început meciul ezitant, cu destul de multe greșeli, și a pierdut primul set. Apoi însă, și-a intrat în ritm și a câștigat setul al doilea cu 6 la 1, iar pe cel de-al treilea, la 0.

La finalul setului secund jucătoarea din China a cerut intervenția fizeoterapeutului din cauza unor probleme musculare și în cele din urmă a mers la vestiare. A revenit pe teren, dar nu i-a făcut față Simonei.

După victoria în fața chinezoaicei și profitând de abandonul ibericei Garbine Muguruza de la Brisbane, Halep îşi asigură, pentru încă o săptămână, poziţia de lider WTA.

Odată cu victoria obținută în fața lui Ying-Ying Duan, Simona Halep va fi cap de serie numărul 1 la primul Grand Slam al anului, Australian Open.