12
Dum, Mai

sursa foto: digisport.ro

FCSB și Dinamo au încheiat la egalitate (1-1) un derby extrem de spectaculos, pe Arena Națională.

Ambele goluri au fost marcate în prima repriză, dar ulterior ambele echipe au avut foarte multe ocazii.

Dinamo a deschis scorul prin Ciobotariu, în minutul 9, iar FCSB a egalat prin Coman, în minutul 28.

Pe finalul reprizei, dinamoviştii au trimis mingea în bară.

Derbiul a fost întrerupt în minutul 33, din cauza unor incidente şi s-a reluat după aproximativ zece minute. La un corner pe care urma să-l execute de pe partea stângă de Florin Coman, fanii au aruncat cu obiecte în teren şi au scandat injurii rasiste la adresa jucătorului FCSB. Galeria dinamovistă a scandat: "Ţiganule" şi "Afară cu ungurii din ţară". Arbitrul Istvan Kovacs a trimis jucătorii la cabine şi meciul a fost oprit zece minute. Arbitrul de centru a fost şi el lovit de un obiect venit din peluza dinamovistă.

ȘTIRE INIȚIALĂ

FCSB și Dinamo se înfruntă în această seară, de la ora 20:30, în derby-ul de tradiție al fotbalului românesc.

În urmă cu scurt timp, organizatorii au decis ca meciul să se joace cu acoperișul Arenei Naționale tras, din cauza condițiilor meteo.

ECHIPELE PROBABILE:

FCSB: Bălgrădean - V. Crețu, I. Cristea, Planic, Panțâru - Oaidă, Ov. Popescu, Fl. Tănase - Man, Hora, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad, Cr. Manea, Gnohere, Moruțan, Moutinho, Vînă, Ad. Popa
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

Dinamo: Piscitelli - D. Ciobotariu, Puljic, M. Popescu, Corbu - I. Filip, Mrzljak - Moura, Nistor, Moldoveanu - Montini
Rezerve: Straton, Klimavicius, A. Răuță, Bru, D. Popa, Neicuțescu, R. Grigore, potrivit gsp.ro
Antrenor: Dusan Uhrin

Partida va fi condusă la centru de Istvan Kovacs. La cele două linii vor fi Vasile Marinescu și Ovidiu Artene. Observator a fost desemnat Alexandru Deaconu.