Vin, Mai

sursa foto: sport.ro

Eveniment

S-a încheiat meciul dintre Simona Halep și Ashleigh Barty.

Simona Halep a pierdut primul meci jucat în 2019. A fost o înfrângere în două seturi în fața numărului 15 mondial, Ashleigh Barty, o jucătoare extrem de incomodă. Astfel, Simona Halep părăsește turneul WTA de la Sydney încă din primul tur.

Simona, care nu a mai jucase într-un meci oficial din septembrie anul trecut, din cauza problemelor la spate, a lăsat mereu impresia că este cu un pas în spatele adversarei. Halep a alergat mereu după egalare și a greșit atât în momentele importante ale primului set, cât și în cele ale actului second, potrivit digisport.ro.

FINAL DE JOC

Servește Simona pentru a rămâne în meci. Barty face break și câștigă setul. Simona Halep - Ashleigh Barty 4 - 6

Servește Barty. Simona Halep - Ashleigh Barty 4 - 5

Servește Simona. Barty reușește să facă rebreak. Simona Halep - Ashleigh Barty 4 - 4

SETUL SECUND

Servește Simona. Barty face break și câștigă setul. Simona Halep - Ashleigh Barty 4 - 6

Servește Simona. Simona Halep - Ashleigh Barty 4 - 4

Servește Barty. Simona Halep - Ashleigh Barty 3 - 4

Servește Barty. Simona reușește să facă rebreak. Simona Halep - Ashleigh Barty 2 - 3

Servește Simona. Barty reușește break-ul. Simona Halep - Ashleigh Barty 1 - 3

PRIMUL SET

ȘTIRE INIȚIALĂ

Simona Halep joacă astăzi, de la ora 06.00, în turul secund al turneului de tenis de la Sydney, după o primă manşă liberă, contra reprezentantei Australiei, Ashleigh Barty.

Deşi este numărul unu mondial, Halep pornește cu şansa a doua în primul său meci oficial după o perioadă lungă de pauză. Nici nu ar putea fi altfel, având în vedere că Barty e numărul 15 mondial şi este într-o formă foarte bună. De partea cealaltă, Simo nu a mai jucat un meci oficial de câteva luni, astfel că are nevoie de timp pentru a reveni la ritmul obişnuit pentru o competiţie de anvergură. Totuşi, Halep este optimistă cu privire la şansele sale pe termen mediu şi pe termen lung, potrivit digisport.ro.

,,Spatele a fost bine în intersezon. Nu am avut dureri şi m-am antrenat la 100%. Am jucat câteva seturi, câteva meciuri. Deci, nicio durere, niciun stres, dar nu ştii niciodată sigur, până nu încep meciurile oficiale. (…) Mă simt bine, mă simt odihnită, mă simt sănătoasă, mă simt relaxată. Nu am presiune, dar sunt motivată pentru a vedea cât de bună pot fi anul acesta. Va fi un început greu, pentru că se fac 3 luni fără meciuri oficiale şi fără antrenor. Să aşteptăm o săptămână, apoi încă una şi apoi voi putea spune mai multe. Dar, în acest moment, mă simt bine şi sunt fericită”, a declarat Halep, pentru WTA Insider.

,,Ca să am o șansă să câștig, trebuie să fac anumite schimbări. Trebuie să schimb ceva în jocul meu, să vin cu ceva nou. Voi încerca să o surprind pe Simona. Pentru mine, este meciul perfect că o voi întâlni pe Simona înaintea unui Grand Slam. Nu există o metodă de pregătire mai bună decât să joci împotriva celei mai bune jucătoare din lume. Am pierdut ultimele două meciuri cu ea, dar au fost echilibrate, am avut șansele mele. Fie că voi pierde, fie că voi câștiga, lucrurile vor fi în ordine pentru mine”, a spus Barty la conferința de presă programată cu o zi înainte de meci.

2-0 este scorul întâlnirilor directe Halep – Barty. Simona s-a impus de fiecare dată în câte două seturi.