26
Vin, Apr

sursa foto: fifa.com

Eveniment

Suedia s-a calificat în sferturile de finală ale Mondialului din Rusia, după ce a învins Elveția, scor 1 - 0.

Suedezii au obținut victoria grație golului înscris în minutul 66. Forsberg a driblat scurt, a șutat tare de la marginea careului, balonul a fost deviat ușor de Akanji, iar mingea s-a oprit în plasa porții lui Sommer. A fost primul gol marcat de mijlocașul lui Leipzig pentru Suedia la Cupa Mondială.

ȘTIRE INIȚIALĂ

Suedia încearcă să realizeze, în faţa Elveţiei, la Sankt Petersburg, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, cea mai bună performanţă din ultimele decenii, după bronzul obţinut în 1994. Atunci, Suedia învingea România în sferturile de finală şi era oprită apoi de Brazilia, însă cucerea medaliile de bronz în faţa Bulgariei. Elveţia nu a mai ajuns în sferturile de finală de 64 de ani, iar acum are această şansă chiar dacă lipsesc doi titulari, căpitanul Stephan Lichtsteiner şi Fabian Schaer, suspendaţi pentru cumul de cartonaşe galbene.