26
Vin, Apr

sursa foto: digi24.ro

Petra Kvitova a câștigat, în urmă cu scurt timp, finala turneului WTA de la Praga.

Ea a învins-o pe Mihaela Buzărnescu în trei seturi, scor 4-6, 6-2, 6-3.

Finala turneului de tenis din Republica Cehă, dintre Mihaela Buzărnescu și Petra Kvitova, a fost prima întâlnire directă dintre cele două jucătoare.

Până în finală, Mihaela, care chiar vineri a împlinit 30 de ani, a avut parte de un turneu aproape perfect, pe parcursul căruia a pierdut doar un set. „Micky” le-a învins pe Haddad Maya (6-1, 7-5), Lottner (6-0, 7-6), Kristyna Pliskova (6-2, 6-3) şi Giorgi (4-6, 6-3, 7-5).

De partea cealaltă, sportiva din Cehia le-a eliminat pe Smitkova (6-1, 6-3), Vikhlyantseva (6-3, 6-1), Siniakova (6-3, 6-3) şi Zhang (7-6, 6-0).

Românca a jucat şi finala de dublu de la Praga: Buzărnescu şi Marozava au fost învinse de cuplul Melichar/Peschke, cu 4-6, 2-6.

În urma evoluției din această săptămână, Mihaela Buzărnescu va urca în clasament, până pe poziția cu numărul 32, cea mai bună din carieră.