07
Mar, Mai

sursa foto: bucurestifm.ro

Simona Halep a învins-o, în primul tur de la Shenzhen, fără probleme, pe americanca Nicole Gibbs.

Simona a avut nevoie de doar două seturi pentru a se impune în fața lui Gibbs, scor 6-4, 6-1. Gibbs a acuzat, în setul secund, probleme stomacale, a solicitat o pauză, dar arbitra nu i-a permis să plece de pe teren în timpul game-ului. Pauza nu a ajutat-o însă, pe jucătoarea din Statele Unite.

În turul al doilea, Simona Halep, locul 1 WTA și favorita 1 în turneul din China, va da piept cu Ying-Ying Duan, reprezentantă a Chinei.
Pentru Simona este a doua victorie de la Shenzhen, după cea de duminică. Halep a trecut de primul tur și la dublu, unde face pereche cu Irina Begu.