20
Lun, Mai

sursa foto: digisport.ro

Simona Halep (29 de ani, 2 WTA) a fost eliminată în optimile turneului de la Roland Garros de poloneza Iga Swiatek (19 ani, 53 WTA), scor 1-6, 2-6, după un meci care a durat o oră și opt minute.

Simona nu face o tragedie din eliminarea din sferturile de finală ale French Open.

"Nu-mi voi face o tragedie din această înfrângere. Sunt obişnuită cu astfel de momente dificile. În timpul carierei mele mi s-a mai întâmplat asta. O să mănânc nişte ciocolată şi mă voi simţi mai bine mâine. Ea a făcut un joc incredibil, a acoperit tot terenul. Mingile ei erau puternice şi lungi. A fost puţin răcoare, rece. Nu am fost în cea mai bună formă. Ea a jucat foarte bine. Astăzi, a fost meciul ei", a declarat Halep, potrivit lefigaro.fr.

FINAL DE JOC

Servește Swiatek pentru câștigarea meciului. Game, set, meci și calificare pentru poloneză! Halep - Swiatek 2 - 6

Servește Simona pentru a rămâne în meci. Halep - Swiatek 2 - 5

Servește Swiatek pentru confirmarea break-ului. Halep - Swiatek 1 - 5

Servește Simona. Game extrem de disputat, dar poloneza este din nou mai bună. Halep - Swiatek 1 - 4

Servește Swiatek. Halep - Swiatek 1 - 3

Servește Simona. Românca dă semne de revenire în joc. Halep - Swiatek 1 - 2

Servește Swiatek pentru confirmarea break-ului. Simona, dominată clar! Halep - Swiatek 0 - 2

Servește Simona. Poloneza e de neoprit! Break în debutul setului secund. Halep - Swiatek 0 - 1

SETUL SECUND

Servește Swiatek pentru câștigarea primului set. Și reușește! Setul a durat doar 24 de minute. Halep - Swiatek 1 - 6

Servește Simona. Brek din nou pentru poloneză. Simona este dominată clar. Halep - Swiatek 1 - 5

Servește Swiatek. Poloneza revine de la 0 - 30, cu un joc agresiv, și își valorifică serviciul. Halep - Swiatek 1 - 4

Servește Simona. Primul game în meci, reușit de Simona. Halep - Swiatek 1 - 3

Servește Swiatek pentru confirmarea break-ului. Game alb pentru jucătoarea din Polonia. Halep - Swiatek 0 - 3

Servește Simona. Break reușit de poloneză. Halep - Swiatek 0 - 2

Servește Swiatek. Halep - Swiatek 0 - 1

PRIMUL SET

Cele două jucătoare au intrat pe teren, pentru încălzire.

ȘTIRE INIȚIALĂ

Simona Halep s-a calificat la pas în optimile de la Roland Garros, unde o va întâlni pe poloneza Iga Swiatek.

Meciul va începe duminică, la ora 12:00, și va fi primul de pe terenul ,,Philippe Chatrier”.

Halep şi Swiatek s-au confruntat şi anul trecut la French Open, tot în optimi, iar campioana noastră s-a impus fără emoții, scor 6-1, 6-0, după un meci care a durat doar 45 de minute.

Iga Swiatek a ajuns în optimile la Roland Garros după o victorie fără emoții în meciul cu Eugenie Bouchard, scor 6-3, 6-2. În primul tur, Swiatek a trecut de Marketa Vondrousova, scor 6-1, 6-2, iar până la duelul cu Bouchard a mai învins-o și pe Su-Wei Hsieh (6-1, 6-4)., potrivit digisport.ro.

Simona Halep a câștigat în două seturi toate cele 3 meciuri de la această ediție a Roland Garros-ului. Românca e în mare formă și a pierdut în total doar 12 game-uri în cele 3 partide disputate la această ediție: 6-4, 6-0 cu Sara Sorribes Tormo, 6-3, 6-4 cu Irina Begu și 6-0, 6-1 cu Amanda Anisimova.

Simona Halep (locul 2 WTA) a câștigat Roland Garros în 2018 și a mai jucat o finală în 2019.

Dacă va câștiga Roland Garros, Simona Halep va reveni pe prima poziție WTA.