18
Sâm, Mai

sursă foto: tennisnow.com

Ronaldo și Messi au fost depășiți  de Roger Federer în clasamentul mondial, din punct de vedere al câștigurilor financiare.

Roger Federer este cel mai bine plătit sportiv din lume, câştigând 95,5 milioane de euro într-un an, iar Naomi Osaka (nr. 10 WTA) este cea mai bine plătită sportivă din lume, după ce a câştigat 33,6 milioane de euro anul trecut.

În clasamentul WTA all-time al banilor câştigaţi din tenis, Simona Halep ocupă locul 4, cu 32,8 milioane de euro.

Revista americană Forbes a notat că Roger Federer (38 de ani, nr. 4 ATP) a devenit cel mai bine plătit sportiv din lume, după ce a câştigat 95.5 milioane de euro într-un an, conform Mediafax. Tenismenul elveţian, care anul trecut se afla pe poziţia a cincea, i-a depăşit pe fotbaliştii Cristiano Ronaldo (76,3 milioane de euro), Lionel Messi (75,4 milioane de euro) şi Neymar (69,6 milioane de euro), care ocupă locurile 2, 3 şi 4 în clasamentul actual.

Top 5 este completat de fostul jucător de baschet LeBron James care a câştigat 64,2 milioane de euro, potrivit stiripesurse.ro.