20
Lun, Mai

sursa foto: digisport.ro

S-a încheiat meciul dintre Simona Halep și Shuai Zhang.

Simona s-a impus în două seturi, scor 7 - 6, 6 - 1. În primul set, chinezoaica a condus cu 4 la 1, dar Halep a revenit și a câștigat meciul.

Astfel, Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon.

,,În primul set am luptat foarte mult, știam că va lovi foarte tare, că va lovi puternic. Astăzi m-am gândit că trebuie să fiu puternică și să joc cât pot eu de bine.

Am energie mă simt destul de bine, proaspătă, mă simt încrezătoare când intru pe teren și fac cel mai bun sezon al meu pe iarbă.

Nu mă uit la meciul adversarelor. Voi avea timp de recuperare și vreau să mă bucur de următorul meci.”, a spus Simona Halep.

FINAL DE JOC

Servește Simona pentru câștigarea meciului. Simona Halep - Shuai Zhang 6 - 1

Servește Zhang. Break reușit de Simona! Simona Halep - Shuai Zhang 5 - 1

Servește Simona pentru confirmarea break-ului. Game alb! Simona Halep - Shuai Zhang 4 - 1

Servește Zhang. Simona Halep - Shuai Zhang 4 - 5

Servește Simona. Joc din ce în ce mai bun al româncei! Revenire de la 1 - 4! Simona Halep - Shuai Zhang 4 - 4

Servește Zhang. Break reușit de Simona! Simona Halep - Shuai Zhang 3 - 4

Servește Simona. Game extrem de disputat. Simo oprește desprinderea chinezoaicei pe tabelă. Simona Halep - Shuai Zhang 2 - 4

ȘTIRE INIȚIALĂ

Simona Halep (7 WTA, 27 de ani) a trecut de americanca Cori Gauff (313 WTA, 15 ani), scor 6-3, 6-3, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wimbledon 2019.

Simona Halep va juca în sferturi cu chinezoaica Shuai Zhang (30 de ani, 50 WTA), care a învins-o pe ucraineanca Dayana Yastremska (19 ani, 35 WTA), scor 6-4, 1-6, 6-2.

Meciul dintre Halep și Shuai Zhang se va disputa marți, de la ora 15:00.

Toate sferturile de finală de pe tabloul feminin de la Wimbledon 2019 se vor disputa astăzi.