02
Joi, Mai

sursa foto: digisport.ro

S-a încheiat meciul dintre Simona Halep și Serena Williams.

Americanca s-a impus în trei seturi, scor 6-1, 4-6, 6-4. Simona ratează, astfel, calificarea în sferturile de finală de la Australian Open.

FINAL DE MECI

Servește Serena pentru câștigarea meciului. Simona Halep - Serena Williams 4 - 6

SETUL DECISIV

Servește Serena pentru a rămâne în set. Break Simona!!!! Simona Halep - Serena Williams 6 - 4

Servește Simona. Simona Halep - Serena Williams 5 - 4

Servește Serena. Simona Halep - Serena Williams 4 - 4

Servește Simona. Simona Halep - Serena Williams 4 - 3

Simona servește pentru a trece la conducere în setul secund. Game la 0! Simona Halep - Serena Williams 3 - 2

Servește Serena pentru confirmarea break-ului. Rebreak reușit de Simona! Simona Halep - Serena Williams 2 - 2

Servește Simona. Break Serena. Simona Halep - Serena Williams 1 - 2

Servește Serena. Simona Halep - Serena Williams 1 - 1

Servește Simona. Simona Halep - Serena Williams 1 - 0

SETUL SECUND

Servește Serena pentru câștigarea setului. Simona Halep - Serena Williams 1 - 6, după doar 20 de minute de joc.

Servește Simona. Break Serena. Simona Halep - Serena Williams 1 - 5

Servește Serena. Simona Halep - Serena Williams 1 - 4

Servește Simona. Break Serena. Simona Halep - Serena Williams 1 - 3

Servește Serena. Simona Halep - Serena Williams 1 - 2

Servește Simona pentru confirmarea break-ului. Serena, rebreak. Simona Halep - Serena Williams 1 - 1

Servește Serena. Break la 0, Simona! Simona Halep - Serena Williams 1 - 0

PRIMUL SET

ȘTIRE INIȚIALĂ

Simona Halep (27 de ani, 1 WTA) și Serena Williams (37 de ani, 16 WTA) se înfruntă, astăzi, în optimile de finală de la Australian Open.

Simona vine după un joc excelent contra surorii mai mari a Serenei, Venus, scor 6 - 2, 6-3.

Disputa dintre Simona și Serena va fi a zecea partidă directă dintre cele două sportive (8-1 pentru Williams), prima de când Serena a devenit mamă.

,,Serena era o sperietoare când eram mai tânără, dar acum nu mă mai simt intimidată. Am un respect uriaș pentru ea, pentru că este o mare campioana, dar e doar o adversară din turul următor pentru mine. (...) Nu pot să compar rezultatele mele cu ale ei. Dar, în acest moment, această poziție (n.r. de lider WTA) îmi dă încredere și mă ajută să fiu pozitivă", a spus Simona Halep, sâmbătă, după victoria contra surorii Serenei.

Miza partidei de astăzi o reprezintă calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Melbourne.

Cu siguranţă, în joc vor fi şi foarte multe orgolii, din moment ce vorbim despre un meci între actualul lider mondial şi fostul număr 1 WTA.