Mie, Mai

sursa foto: digisport.ro

Eveniment

Locul 4 pentru România la Europeanul de handbal.

Final de finală mică! România pierde în fața Olandei, ocupă poziția a patra în competițe, iar la finalul jocului, Crina Pintea primește trofeul pentru cel mai un pivot al competiției.

România - Olanda 20 - 24

România - Olanda 20 - 23, scor la care, după ce olandezele ratează atacul, Ambros Martin cere time-out și spune că trebuie să înscriem un gol pe minut.

omânia - Olanda 18 - 22. Golul cu numărul 22 al olandezelor, validat de arbitre după consultare video.

România - Olanda 14 - 21. România are doar 14 goluri în 46 de minute.

România - Olanda 12 - 20, cea mai mare diferență de scor de până acum.

România - Olanda 11 - 16, scor la care antrenoarea olandezelor solicită time-out.

REPRIZA SECUNDĂ

Meciul a curs într-o singură direcție. Olandezele își fac jocul fără nicio problemă. Buceschi, Geiger şi Perianu au marcat pentru noi în prima parte a finalei mici.

România - Olanda 8 - 15 (PAUZĂ)

România - Olanda 4 - 8. Cea mai mare diferență de scor, înregistrată până în minutul 17 al jocului.

România - Olanda 3 - 7, scor la care Ambros Martin solicită time-out.

România - Olanda 3 - 3. Româncele au egalat după ce au jucat în inferioritate. Valentina Ardean-Elisei a fost eliminată pentru două minute.

ȘTIRE INIȚIALĂ

România înfruntă la această oră Olanda, în finala mică a Europeanului de handbal feminin.

Este şansa „tricolorelor” de a-şi lua revanşa în faţa adversarelor, care le-au învins în grupa principală de la Nancy, acum exact 7 zile. Miza acum este una infinit mai mare, echipa care câştigă urmând să urce pe podiumul de premiere.

Româncele trebuie să se descurce în fața batavelor fără Cristina Neagu, accidentată. Din fericire însă, a doua marcatoare a „tricolorelor” este perfect aptă de joc. A doua „mașinărie de goluri a României”, Eliza Buceschi, are șansa de a bifa o performanță individuală impresionantă în finala mică de astăzi.

Partida cu Olanda are dublă miză pentru Eliza. În primul rând cucerirea bronzului, iar mai apoi, titlul de golgheter al competiției. Românca trebuie să înscrie 8 goluri pentru a deveni cea mai bună marcatore a Europeanului, în condițiile în care pe prima poziție în top se află Katarina Krpez, din Serbia, cu 50 de goluri, urmată de Cristina Neagu, cu 44 de reușite, ambele sportive fiind scoase, însă, din competiție. În acest moment, Eliza Buceschi are 43 de goluri la Campionatul European din Franța. În semifinala cu Rusia, handbalista noastră a înscris doar de 3 ori și a ratat două lovituri de la 7 metri.

Dacă va reuși să câștige în fața Olandei, România va atinge performanța din 2010, cea mai bună din istoria „tricolorelor” la un Campionat European.

Înainte de România - Olanda, Pintea a aflat că face parte din „All Star Team-ul” Europeanului. O echipă formată din experţi şi fani au desemnat-o pe uriaşa de 192 de centimetri drept cel mai bun pivot de la Euro.