28
Dum, Apr

sursa foto: rtv.net

Eveniment

În premieră pe tabloul principal al unui Grand Slam, Elena-Gabriela Ruse a fost la un pas de victoria carierei.

La 20 de ani, bucureşteanca a ratat prezenţa în turul secund la Wimbledon, după ce a ratat 6 mingi de meci în faţa Agnieszkăi Radwanska, finalistă la Wimbledon în 2012. Poloneza s-a impus cu 6-3, 4-6, 7-5, după o partidă care a durat aproape două ore şi 45 de minute. Sportiva noastră a condus cu 5-4 în decisiv şi a avut 6 oportunităţi de a închide meciul, însă le-a ratat, într-un game care a durat aproape un sfert de oră. Şocul a fost resimţit din plin, iar poloneza, cu o experienţă mult mai mare, a câștigat. Ruse este în acest moment pe locul 195 în lume, dar cu siguranţă, având în vedere calităţile sale, va ajunge între cele mai bune 100 de jucătoare ale lumii.

În turul următor, Radwanska o va întâlni pe Lucie Safarova, care a trecut în primul tur în minimum de seturi de Bondarenko, potrivit digisport.ro.

Mihaela Buzărnescu, în această seară, s-a impus în trei seturi, scor 6-7, 6-1, 6-4, în fața Arynei Sabalenka.

Irina Begu (27 de ani, 36 WTA) a cedat, în această seară, în două seturi, în fața numărului 204 WTA, Katie Swan. Britanica s-a impus cu un dublu 6 la 2.

Alexandra Dulgheru (29 de ani, 141 WTA), a învins-o pe Kristýna Plíšková, locul 77 WTA, scor 6-4, 1-6, 6-2.

Și Sorana Cîrstea (28 de ani, 51 WTA) a obținut o victorie importantă la „All England Club”, în confruntarea cu Magdalena Rybarikova, (29 de ani, 19 WTA), scor 7-5, 6-3.

Simona Halep (26 de ani, 1 WTA), Ana Bogdan (25 de ani, 59 WTA) și Monica Niculescu (30 de ani, 61 WTA) vor evolua marți, la fel ca și Marius Copil.