04
Sâm, Mai

sursa foto: Getty Images

S-a încheiat partida dintre Halep și Muguruza.

Servește Muguruza pentru a rămâne în meci. Break, set, meci și calificare în finală pentru Simona Halep!!!!!!!!!! Halep - Miguruza 6 - 4

Servește Muguruza. Break și set Simona Halep!!!! Halep - Muguruza 6 - 1

Servește Simona pentru câștigarea setului. Break Muguruza. Halep - Muguruza 5 - 1

Servește Muguruza. Break Simona! Halep - Muguruza 5 - 0

Servește Simona. Halep - Muguruza 4 - 0

Servește Muguruza. Break Simona! Halep - Muguruza 3 - 0

Servește Simona. Halep - Muguruza 2 - 0

Servește Muguruza. Break Simona! Halep - Muguruza 1 - 0

A început primul set.

Simona Halep s-a calificat în semifinalele de la Roland Garros, acolo o întâlnește pe iberica Garbine Muguruza.

Partida este programată pe arena Philippe Chatrier, nu înainte de ora 16:10.

Simona Halep a ajuns în penutimul act al competiției de la Paris după o victorie în trei seturi în fața reprezentantei Germaniei, Angelique Kerber. Liderul WTA a pierdut primul act la tiebreak, deși a revenit de la 0-4, apoi a controlat ostilitățile și a câștigat ultimele două seturi, 6-3, 6-2, după un timp total de joc de două ore și 14 minute.

Un meci mult mai ușor a avut Garbine Muguruza, sau cel puțin asta sugerează scorul de pe tabelă. Iberica a câștigat în două seturi confruntarea cu Maria Sharapova. Muguruza a defilat practic în disputate pe Philippe Chatrier, una în care a cedat doar trei game-uri. Scor final 6-2, 6-1 pentru învingătoarea din 2016, după o oră și 13 minute de joc.

Simona are nevoie de victorie în fața jucătoarei din Spania pentru a fi sigură că rămâne de primul loc în clasamentul WTA. Statistica este, însă, de partea ibericei, care conduce cu 3-1 la directe.

Singura întâlnire pe zgură a fost câștigată de Simona Halep, la Stuttgart, în 2015. A fost un succes în trei seturi pentru actualul lider WTA, care a pierdut primul set. S-a terminat 3-6, 6-1, 6-3 pentru constănţeanca de 26 de ani, care s-a calificat în sferturi.

Ultima confruntare a fost însă una de tristă amintire pentru jucătoarea noastră. Campioana de la Roland Garros de acum 2 ani a spulberat-o pe Halep în august 2017, în finala de pe hard-ul de la Cincinnati. Simona n-a găsit atunci nicio soluție în fața jocului ibericei, care s-a impus cu 6-1, 6-0.