04
Sâm, Mai

sursa foto:

S-a încheiat meciului dintre Simona Halep și Elise Mertens.

Servește Mertens pentru a rămâne în meci. Simona face rebreak și câștigă partida! Halep - Mertens 6 - 1

Simona a servit pentru câștigarea meciului, dar Mertens a reușit să facă break. Halep - Mertens 5 - 1

PRIMUL SET

Servește Simona pentru câștigarea setului. Game și set Simona!!!

ȘTIRE INIȚIALĂ

Meciul dintre Simona Halep şi Elise Mertens se dispută pe „centralul” de la Roland Garros, „Philippe Chatrier”.

Astfel, Halep se întoarce pe această arenă după ce meciul cu Petkovic a fost programat pe terenul 18.

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Roland Garros după ce a trecut de Andrea Petkovic, scor 7-5, 6-0. AStăzi însă, va avea de înfruntat o jucătoare aflată într-o formă foarte bună, Elise Mertens, din Belgia, locul 16 în clasamentul WTA.

Mertens a obţinut calificarea în această fază a competiţiei după ce a trecut de Daria Gavrilova, scor 6-3, 6-1. Belgianca a avut mari probleme în primul tur, cu Varvara Lepchenko, în care s-a impus cu 6-0 în decisiv. Dar Lepchenko a avut set şi 5-3, pentru ca Mertens să se impună în tie-break în setul doi. A urmat apoi o victorie în minimum de seturi cu Heather Watson, 6-3, 6-4.