28
Joi, Mar

Olimpia CSU Brașov Vampires a început cu o victorie noul sezon al Ligii Naționale de baschet feminin. Trupa de sub Tâmpa a câștigat meciul din prima etapă cu CSM Satu Mare, cu scorul de 65-58 (22-10, 15-6, 8-17, 20-25).

„Olimpicele” au făcut o primă repriză aproape perfectă și au rezolvat meciul după doar două sferturi. Brașovencele au avut o cădere în sfertul trei, moment în care baschetbalistele de la Satu Mare au redus din handicap și s-au apropiat amenințător de Pesovic și compania. Până la urmă trupa condusă de Dan Calancea, Nenad Marinkovic și Miruna Crasnic a reușit să se impună cu scorul de 65-58. Pentru Olimpia CSU Brașov Vampires au marcat: Pesovic 18 puncte și cinci pase decisive, Higgins 14 puncte și 11 recuperări, Houser 12 puncte și 5 pase decisive, Webb 10, Crăciun 6, Ghizilă 3 și Dora Ardelean două puncte. „În repriza a doua am căzut fizic, lucru normal pentru perioada în care suntem. CSM Satu Mare a anunțat că se va lupta pentru «bronz» în acest sezon. Este o echipă foarte bună, puține formații o vor mai învinge. Pentru prima etapă și pentru faza în care ne aflăm din punct de vedere al pregătirii sunt mulțumit de evoluția fetelor. Cel mai important este că am câștigat, iar acest succes ne dă multă încredere pentru ceea ce va urma”, a spus antrenorul „olimpicelor” Dan Calancea. În runda a doua a campionatului, trupa de sub Tâmpa va juca în deplasare contra fetelor de ACS BC Sirius Târgu Mureș.