16
Mar, Apr

Sursa Foto: gsp.ro

Campioana României, Viitorul Constanța a învins formația APOEL Nicosia în prima manșă a turului al treilea preliminar din Champions League. Trupa lui Hagi a dominat cu autoritate jocul și s-a impus cu scorul de 1-0 (0-0) prin golul superb reușit de ex-stegarul Cristi Ganea, în minutul 75.

Campionii României au debutat în cea mai importantă competiției inter-cluburi din Europa cu o victorie. Băieții antrenați de Gheorghe Hagi au dominat cu autoritate jocul disputat în compania ciprioților de la APOEL Nicosia, formație ce în sezonul 2011-2012 juca în sferturile de finală ale Champions League împotriva galacticilor de la Real Madrid. În meciul disputat pe stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi de la Ovidiu, Țucudean și compania au ratat o sumedenie de ocazii. Golul victoriei a venit în minutul 75, când fostul stegar Cristi Ganea a marcat dintr-o lovitură liberă executată perfect. Mingea a poposit în vinclul porții apărate de Waterman. A fost primul gol al Viitorului în cupele europene și totodată prima victorie a echipei lui Gică Hagi în competițiile europene. Viitorul a terminat meciul în zece, după ce în minutele de prelungire ale partidei, George Țucudean a fost eliminat pentru o intrare dură la portarul Waterman. Manșa secundă dintre APOEL și FC Viitorul va avea loc pe 2 august, la Nicosia.