29
Vin, Mar

Sport

Echipa de hochei pe gheață Corona Wolves Brașov a pierdut meciul al treilea al finalei Campionatului Național. Trupa lui Lacroix a fost învinsă de Sport Club Miercurea Ciuc cu scorul de 4-2 (1-1, 3-1, 0-0) și ciucanii conduc cu 2-1 la general.

McDonald și compania au început foarte bine jocul și în minutul opt Gergo Biro a deschis scorul după o pasă a lui Zabludovski. Din păcate avantajul brașovenilor nu a durat decât trei minute, după care ciucanii au restabilit egalitatea prin R. Peter. În repriza secundă gazdele au trecut în avantaj prin reușita semnată de Solarev, iar T. Biro a dus scorul la 3-1 pentru Sport Club Miercurea Ciuc. Căpitanul „lupilor” Arpad Mihaly a redus din handicap, dar Kana a refăcut diferența cu două minute înainte de finalul reprizei secunde, scor 4-2 pentru Sport Club Miercurea Ciuc. În ultima repriză nu s-a mai marcat și astfel ciucanii au trecut în avantaj în finala campionatului național, unde au 2-1. Următorul meci din finală va avea loc mâine pe patinoarul Vakar Lajos din Miercurea Ciuc.