28
Joi, Mar

Sport

Echipa de hochei pe gheață, Corona Wolves Brașov a ratat accederea în semifinalele Ligii Mol. Trupa lui Lacroix a fost învinsă în ultimul meci al seriei de formația maghiară Debrecen cu scorul de 4-3 (1-1, 3-1, 0-1) și astfel formația din Ungaria s-a impus la general cu 4-3 și s-a calificat în semifinalele competiției.

Meciul decisiv a început echilibrat, iar la jumătatea primei reprize Brown l-a învins pe Polc și Debrecen conducea cu 1-0. Brașovenii nu au acuzat șocul, au profitat de o superioritate numerică și Ian McDonald a finalizat cu gol o acțiune la care au mai participat Richard Filip și Bryan McGregor. „Lupii” au pierdut practic calificarea în semifinale în doar două minute din repriza secundă. Hocheiștii brașoveni au primit trei goluri la rând în două minute și scorul era 4-1 pentru formația maghiară. McDonald și compania au început o cursă de urmărire și au redus din handicap prin Bryan McGregor care a punctat la capătul unei faze la care au mai participat McDonald și Klempa. Înaintea ultimei reprize brașovenii mai aveau două goluri de recuperat. Cu șapte minute înainte de finalul jocului, McDonald a fructificat o pasă de la Klempa și a făcut 4-3. Imediat, Corona a avut superioritate pe gheață dar nu a reușit să găsească drumul spre gol. „Lupii” au atacat și au căutat să marcheze golul care ar fi trimis partida în prelungiri, dar Gliga și compania nu au reușit să perforeze poarta maghiarilor și astfel meciul s-a încheiat cu victoria celor de la Debrecen care s-au calificat în semifinalele Ligii Mol. Pentru Corona Wolves Brașov urmează jocurile din play-off-ul campionatului intern, care vor debuta pe 6 martie.