14
Sâm, Dec

Sport

Echipa de hochei pe gheață Corona Wolves Brașov a reușit să câștige meciul al doilea din sferturile de finală ale Ligii Mol. McDonald și compania s-au impus pe terenul celor de la Debrecen cu scorul de 5-2 (3-0, 1-1, 1-1). Trupa lui Lacroix a început perfect meciul din Ungaria și după primele 20 de minute conducea cu scorul de 3-0.

Căpitanul Arpad Mihaly a deschis scorul după doar 48 de secunde de la începutul meciului, iar Roberto Gliga a reușit o dublă cu care a dus scorul la 3-0 pentru „lupi”. În partea secundă gazdele au redus din handicap după reușita lui Schultz, dar McDonald a refăcut diferența de pe tabelă. În ultima treime, „lupii” au profitat de o dublă superioritate și Richard Filip a înscris pentru 5-1. Ultimul gol al partidei a fost marcat Vaszjunin pentru Debrecen și meciul s-a încheiat cu victoria Coronei, scor 5-2. Astfel scorul la general a devenit 1-1, iar următoarele două jocuri vor avea loc la Brașov, sâmbătă și duminică de la ora 18.30. Calificarea în semifinale se joacă după sistemul cel mai bun din șapte jocuri.