28
Joi, Mar

Corona Brașov a câștigat din nou în Liga Națională după trei înfrângeri consecutive în campionat. Trupa condusă de Dumitru Berbece s-a impus pe terenul formației Danubius Galați cu scorul de 30-25 (15-12).

Cu Denisa Dedu excelentă în poartă și cu Chiper și Pricopi eficiente în atac, trupa brașoveană s-a distanțat rapid pe tabela de marcaj și în minutul zece avea șapte goluri avans pe tabelă, scor 8-1. A urmat o cursă de urmărire a gălățencelor care au reușit să reducă ecartul la doar trei goluri, scor 15-12 la pauză. După odihnă, fetele de la Corona au jucat ca o echipă mare, au păstrat mereu o diferență de minim două goluri pe tabelă, iar pe final s-au distanțat și s-au impus cu scroul de 30-25. Brașovencele au acumulat 16 puncte în clasamentul Ligii Naționale și au urcat pe poziția a șaptea a clasamentului. Pentru trupa condusă de Dumitru Berbece au marcat Chiper 10 goluri, Dincă și Pricopi câte 5, Neagu și Ciuciulete câte 3, Bondar, Cartaș, Sorina Tîrcă și Ana Maria Berbece cîte o reușită fiecare.