18
Joi, Apr

Echipa de hochei pe gheață, Corona Wolves Brașov, și-a consolidat poziția a patra în clasamentul Ligii Mol, după ce a învins, după prelungiri, în deplasare, formația Dunaujvarosi, scor 4-3 (2-1, 0-0, 1-2, 1-0).  „Lupii” mai au de jucat patru meciuri din sezonul regulat al Ligii Mol.

Corona Wolves Brașov a început perfect meciul din Ungaria. Roberto Gliga a deschis scorul după doar un minut de joc fructificând o pasă perfectă de la căpitanul Arpad Mihaly. După cinci minute, rolurile s-au inversat și Arpad Mihaly a fianlizat o acțiune la care au participat Roberto Gliga și Denys Zabludovskyi. „Lupii” s-au relaxat și gazdele au punctat în inferioritate numerică, astfel că la pauză s-a intrat cu Corona în avantaj de un gol. În partea secundă niciuna dintre echipe nu a găsit drumul spre gol, iar în debutul ultimei treimi, brașovenii au refăcut diferența de două goluri. Trupa lui Lacroix a profitat de o superioritate numerică și a Bryan McGregor a trimis pucul în poartă după o acțiune la care au mai participat Tomas Klempa și Arpad Mihaly. Maghiarii nu au renunțat și au redus din handicap după ce au marcat în dublă superioritate. Cu cinci minute înainte de finalul meciului, Peter Nemeth l-a învins pe Toke, în momentul în care maghiarii evoluau cu un om în plus pe gheață. În prelungiri, MVP-ul partidei, Arpad Mihaly, a marcat pentru Corona din pasa lui McDonald și a adus victoria brașovenilor.