20
Sâm, Apr

FC Brașov a terminat cu o înfrângere anul 2016. Echipa antrenată de Cornel Țălnar a fost învinsă, astăzi, în deplasare, de Juventus București, cu 1-2, 0-1 la pauză.

Ilfovenii au deschis scorul în minutul 5, prin Buhăescu. Ștefan Grigorie a egalat situația pe tabelă și a marcat cel de-al șaptelea gol al lui în acest campionat, în minutul 51.

Cu doar patru minute înaintea finalului confruntării, Juventus București a luat toate cele trei puncte, după golul marcat de golgeterul seriei, Chipirliu. Acesta are 18 reușite, la fel ca Hadnagy de la Sepsi Sfântu Gheorghe.

După 19 etape, FC Brașov este pe locul 2, cu 38 de puncte. Lider este chiar adversarul stegarilor de astăzi, Juventus București, cu 45 de puncte acumulate.

După acest meci, galben-negrii au intrat în vacanță, iar reunirea lotului este programată pe 10 ianuarie.