18
Joi, Apr

Sport

Olimpia CSU Brașov a început cu stângul returul Ligii Naționale de baschet feminin. După un tur de campionat aproape perfect, fetele pregătite de Dan Calancea, Nenad Marinkovic și Miruna Crasnic au pierdut surprinzător în prima etapă a returului, în deplasare la Satu Mare. CSM Satu Mare a câștigat cu scorul de 73-71 (20-9, 8-17, 14-22, 21-15, 10-8) jocul disputat în compania formației brașovene.

Pesovic și compania au avut un start de meci de coșmar, dar au revenit în joc și cu zece minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc aveau un avans de șase puncte. Cu mai puțin de 30 de secunde înainte de final, Olimpia avea avantaj de două puncte, scor 63-61. Houser a beneficiat de două aruncări libere și putea închide meciul, însă le-a ratat, iar Satu Mare a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri. Și în „overtime” Pesovic și compania au fost la conducere, însă în ultima secundă Andreea Olah a reușit o aruncare de două puncte și Satu Mare a câștigat jocul. Pentru Olimpia au marcat Webb și Houser câte 21 de puncte,  Pesovic 17, Alina Crăciun și Kristina Higgins câte 6. În runda următoare, Olimpia CSU Brașov primește vizita formației Sirius Târgu Mureș.