19
Vin, Apr

sursa foto: realitatea.net

Simona Halep e campioana de la Dubai!!

Prima finală a româncei din acest an s-a încheiat cu victorie!! Este titlul cu numărul 20 al carierei!

,,Simo" s-a impus contra Elenei Rybakina în trei seturi, scor 3-6, 6-3, 7-6.

La final, jucătoarea din România era obosită, dar extrem de fericită.

,,E special că am câștigat al 20-lea titlu din carieră în 2020. Mi-am dorit mult să câștig acest turneu, am simțit că devin mai bună pe zi ce trece. Să joci cu o adversară atât de tânără e o provocare mare întotdeauna. Vreau s-o felicit, a jucat fantastic și acest meci, și întreg turneul. Simt că îmbătrânesc, iar să joc azi împotriva ei mi-a dat puțină putere. Am simțit că încă pot câștiga aceste meciuri. Are un viitor mare, să fie încrezătoare, că se descurcă bine., a declarat, după finală, Simona Halep.

Servește Rybakina. Break reușit de Simonaaaaa!!!! Halep - Rybakina 6 - 5

Servește Simona pentru a rămâne în finală. Simona își face serviciul fără probleme într-un game foarte important din punct de vedere mental. Românca mută presiunea la adversară. Halep - Rybakina 5 - 5

Servește Rybakina. Game câștigat cu dificultate de Rybakina. Halep - Rybakina 4 - 5

Servește Simona. Game entuziasmant al Simonei! Halep - Rybakina 4 - 4

Servește Rybakina. Halep - Rybakina 3 - 4

Servește Simona pentru a egala la 3. Halep - Rybakina 3 - 3

Servește Rybakina pentru confirmarea break-ului. Rebreak reușit de Simona!!! Românca solicită intervenția lui Artemon Apostu Efremov. Halep - Rybakina 2 - 3

Servește Simona. Break reușit de Rybakina, într-un game cu două duble greșeli ale româncei. Halep - Rybakina 1 - 3

Servește Rybakina. Halep - Rybakina 1 - 2

Servește Simona. Halep - Rybakina 1 - 1

Servește Rybakina. Halep - Rybakina 0 - 1

SETUL DECISIV

Servește Simona pentru câștigarea setului. Halep - Rybakina 6 - 3

Servește Rybakina pentru a egala la 4. Game extrem de disputat! Break fantastic reușit de Simona, după aproximativ 10 minute!! Halep - Rybakina 5 - 3

Servește Simona. Break alb reușit de Rybakina. Halep - Rybakina 4 - 3

Servește Rybakina. Halep - Rybakina 4 - 2, după ce Simona a avut 3 mingi de break.

Servește Simona pentru confirmarea break-ului. Halep - Rybakina 4 - 1

Servește Rybakina. Break reușit de Smona! Halep - Rybakina 3 - 1

Servește Simona. Halep - Rybakina 2 - 1

Servește Rybakina. Halep - Rybakina 1 - 1. Simona are șanse în joc, dar nu profită de ele.

Servește Simona. Românca își face serviciul și e pentru prima dată la conducere! Halep - Rybakina 1 - 0. E important, în continuare, ca Simona să confirme la retur.

SETUL SECUND

Servește Rybakina pentru câștigarea setului. Halep - Rybakina 3 - 6

Servește Simona pentru a rămâne în primul set. Game alb reușit de Simona! Halep - Rybakina 3 - 5

Servește Rybakina pentru confirmarea break-ului. Halep - Rybakina 2 - 5

Servește Simona. Break reușit de Rybakina. Halep - Rybakina 2 - 4

Servește Rybakina. Halep - Rybakina 2 - 3. Simona, primele semne de nervozitate.

Servește Simona. Halep - Rybakina 2 - 2

Servește Simona. Rybakina. Halep - Rybakina 1 - 1

Servește Rybakina. Halep - Rybakina 0 - 1

PRIMUL SET

ȘTIRE INIȚIALĂ

Simona Halep joacă astăzi, de la ora 17:00, contra Elenei Rybakina din Kazahstan, locul 19 WTA, pentru trofeul de la Dubai.

Românca a învins-o în doar două seturi, în faza semifinalelor, pe Jennifer Brady, scor 6-2, 6-0, după un meci în care Simona a fost pe tot terenul.

Rybakina a învins-o, în penultimul act al competiției, cu scorul de 7-6 (5), 7-6 (2), pe croata Petra Martici, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 8.

Elena Rybakina, 20 de ani, s-a impus după un meci care a durat două ore şi 12 minute şi în care a salvat câte o minge de set. Ea a fost condusă în setul al doilea cu 3-0 şi 4-1, dar a revenit şi a câştigat.

În acest an, Rybakina are un titlu, la Hobart, şi încă două finale jucate, la Sankt Petersburg şi Shenzhen. Cu excepţia Australian Open, la care a fost eliminată în turul al treilea, ea a ajuns în finală la toate turneele la care a participat. A acumulat 19 victorii şi a pierdut trei meciuri.

În 2019, Rybakina a câştigat turneul de la Bucureşti şi a mai jucat o finală la Nanchang.

Simona Halep a abandonat meciul contra Elenei Rybakina din optimile de finală ale turneului de la Wuhan, ediţia 2019, singura lor întâlnire.

Halep s-a accidentat la spate în game-ul al nouălea, la scorul de 4-4. Ea a cerut time-out medical, în pauza de la 4-5. Românca a început al zecelea game, dar nu a putut servi normal şi s-a retras, la 30-30.

Calificarea în finală este recompensată la Dubai cu un premiu de 372.200 de dolari şi cu 305 puncte WTA. Învingătoarea va primi 696.860 de dolari şi 470 de puncte WTA, potrivit digisport.ro.