25
Joi, Apr

sursa foto: b1.ro

Patricia Ţig, locul 105 WTA, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-4, 6-2, pe chinezoaica Saisai Zheng, locul 36 WTA şi cap de serie numărul 4, în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Hua Hin.

Ţig a fost condusă cu 4-2 în primul set, dar apoi a câştigat şase ghemuri la rând. La 6-2 şi 2-0 pentru Ţig, chinezoaica a revenit şi a avut trei mingi de 3-2 pe serviciul româncei. Ţig le-a anulat şi a fost de neoprit. Românca s-a impus după un meci care a durat o oră şi 40 de minute.

În semifinale, Patricia Ţig va evolua fie contra polonezei Magda Linette, locul 42 WTA şi cap de serie numărul 5, fie împotriva chinezoaicei Xiyu Wang, locul 134 WTA.

Calificarea în semifinale este recompensată cu un premiu de 11.600 de dolari şi cu 110 puncte WTA.