29
Vin, Mar

sursa foto: digisport.ro

Eveniment

Simona Halep (28 de ani - locul 4 WTA) a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului WTA de la Adelaide.

Românca a fost învinsă clar de către Aryna Sabalenka (21 de ani - locul 12 WTA), în două seturi, scor 4-6, 2-6, la capătul unui meci care a durat o oră și 10 minute.

A fost un prim set încrâncenat, în care Aryna Sabalenka s-a folosit de talia superioară pentru a pune stăpânire pe puncte, a jucat la limită fiecare minge și a împins în defensivă jocul Simonei. După o serie break-rebreak inițială, Simona a pierdut ușor inițiativa la 2-4. Apoi, jucătoarea din Constanța s-a folosit de experiență și de sfaturile lui Darren Cahill și a egalat după două gameuri de mare luptă. A urmat o evoluție năucitoare a Arynei Sabalenka, care a închis setul la 6-4 și a început ca din tun a doua parte a meciului. Adversara Simonei a condus în cel de-al doilea set cu 5 la 0, iar în final s-a impus cu 6 la 2.