29
Vin, Mar

sursa foto: digisport.ro

Eveniment

România a pierdut primul meci din grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal din Japonia.

Rusia s-a impus categoric, la 9 goluri diferență.

De acum, singura miză a naționalei noastre este aceea de a mai prinde un loc la turneul preolimpic.

Pentru asta, trebuie ca România să ocupe locul 4 în grupă - cu victorii obligatorii la Suedia și Japonia - și să ajungă să joace, astfel, meciul pentru locurile 7 - 8.

Dacă va ocupa poziția cu numărul 7, România va evolua la turneul preolimpic.

Dacă va ocupa doar poziția cu numărul 8, totul va depinde de jocul rezultatelor.

România - Rusia 18 - 27 (10 - 10)

FINAL DE MECI

Rusoaicele marchează golul cu numărul 27.

Seraficeanu, de la 7 metri, înscrie golul cu numărul 18 al României. România - Rusia 18 - 26

Dedu se mai opune o dată, dar mingea revine la rusoaice. Polocoșer, a treia eliminare! Rusoaicele, din pozițional, înscriu.

Bară a rusoaicelor. România e în atac, dar ratează din nou.

Înscrie și România. România - Rusia 17 - 25

Rusoaicele încearcă o ,,aeriană", dar Dedu se opune.

Polocoșer ratează. Mai sunt 5 minute și jumătate de joc.

Rusia înscrie golul cu numărul 25. Cristina nu mai joacă, este odihnită pentru următoarele partide. A înlocuit-o Tache.

Ratăm din nou. România nu mai contează în joc.

Perianu ratează. Rusia are 7 goluri înscrise consecutiv.

Un nou atac ratat de românce. Rusoaicele înscriu golul cu numărul 24.

Seraficeanu încearcă o boltă, dar nu reușește să înscrie. O fac, însă, rusoaicele. România - Rusia 16 - 23

Rusia se distanțează la 6 goluri.

Româncele ratează atacul din nou.

Gol reușit de rusoaice.  România - Rusia 16 - 21

Perianu, peste poartă!

Ratăm din nou atacul. Rusia pleacă în atac și e la 4 lungimi. Erori la pasele decisive în tabăra României.

Rusia înscrie. România - Rusia 16 - 19

Avem atacul, dar greșim din nou la pasă! Mai sunt 15 minute de joc.

Min. 44 - Seraficeanu marchează. Rusoaicele înscriu și ele.

Greșim, contraatac al rusoaicelor, iar diferența e de două lungimi, 15 - 17, moment în care Ryde cere timeout.

Apărarea noastră, excelentă! Suntem din nou în atac! Viahireva în semicerc, dar arbitrele ,,nu văd"!!! Rusia înscrie pe pozițional. România - Rusia 15 - 16

Forțare în atacul rusoaicelor, iar România egalează la 15!

Eliminare la rusoaice și 7 metri pentru România. Cristina înscrie, iar româncele joacă în superioritate.

Româncele greșesc în atac, iar Rusia, pe contraatac, înscrie. România - Rusia 13 - 15, cu 20 de minute înainte de final.

Înscriu rusoaicele, româncele ratează atacul, iar Rusia înscrie din nou.

Avem atacul în minutul 38 al jocului. Înscriem cu ceva noroc. România - Rusia 13 - 12

Rusia nu înscrie. Din nou ne scoate Denisa Dedu!!!

Și româcele ratează atacul.

Rusoaicele ratează atacul, la scorul de 12 - 12.

Polocoșer dă drumu' la braț și înscrie! Egalăm la 12!

Înscriu rusoaicele. România - Rusia 11 - 12

Înscrie Crina, dar se dictează fault în atac.

Min. 34 - România e în atac. Ratăm, iar rusoaicele egalează la 11.

Aruncă Viahireva, scoate Denisa!

Avem primul atac. Gol reușit de Cristina!!! România - Rusia 11 - 10

REPRIZA SECUNDĂ

Ne apărăm extraordinar! Mai sunt 20 de secunde de joc din prima repriză. EGALĂM ÎNAINTE DE PAUZĂ!!! 10 - 10, de la minus 4.

Eliminare la rusoaice, după un fault la Patricia Vizitiu. Cristina trage în bară, dar mingea ne revine. Pristăviță ratează, iar rusoaicele revin în atac.

Pozițional pentru Rusia. Din nou ne scoate Denisa Dedu! Pentru a patra oară!!! Din nou putem egal!

Se cere timeout.

Nu înscrie nici Rusia. Fault în atac! Avem, din nou, șansa de a egala. Ratăm, din nou, atacul.

Polocoșer greșește și se dictează eliminare. Denisa Dedu ne salvează și putem egala la 10, de la minus 4! Ratăm, însă, atacul! Din nou cu pasă greșită!

Rusoaicele ratează! Ne putem apropia la un gol! Înscriem!!! România - Rusia 9 - 10

Forțare pe atacul rusoaicelor, iar Pristăvița înscrie spectaculos! 8 - 10, cu 6 minute înainte de final.

Rusoaicele ratează atacul, dar româncele nu înscriu. Semicerc!

Din nou 7 metri pentru România, cu o nouă eliminare la rusoaice. Înscrie, din nou, Cristina! România - Rusia 7 - 10

Rusoaicele înscriu în inferioritate. România - Rusia 6 - 10

7 metri pentru România. Eliminare la rusoaicele. Înscrie Cristina!!! România - Rusia 6 - 9

Reducem din diferență, iar Dedu anulează atacul rusoaicelor.

Rusia se duce la 5 lungimi. 4 - 9, după 11 minute și jumătate.

Ratăm atacul, cu pasă în afara terenului. Româncele au pierdut 9 mingi!

Rusia înscrie golul cu numărul 8.

Min. 17 - Patricia Vizitiu reduce din diferență. România - Rusia 4 - 7

Încă un gol al Rusiei.

Rusoaicele, după o execuție nu tocmai bună a Cristinei, pleacă în atac și înscriu.

Apărare în semicerc și se dictează 7 metri pentru rusoaice, care se desprind la două goluri. România - Rusia 3 - 5

Rusoaicele nu înscriu! Ne-a scos Denisa Dedu! România e în atac, dar se dictează fault în atac.

Ratăm din nou atacul, cu pasă greșită. Româncele au pierdut mingea, în 12 minute, de șase ori.

Ratăm din nou, cu pasă greșită, dar și rusoaicele greșesc! Ryde cere timeout.

Româncele nu reușeșc să înscrie. Rusoaicele atacă, Dedu apără, dar mingea revine la elevele lui Martin. Greșesc însă, iar România e în atac.

Min. 9 - Rusia înscrie și preia conducerea. România - Rusia 3 - 4

Româncele ratează din nou atacul!

Gabi Perianu însrie, dar rusoaicele egalează imediat.

Româncele pierd mingea, Rusia e în atac, dar nu reușește să înscrie. A fost bară.

Înscrie și România, prin Gabi Perianu, iar rusoaicele ratează atacul.

Cristina trage mult peste poartă, iar rusoaicele sunt în atac. Preia conducerea echipa lui Ambros Martin. România - Rusia 1 - 2

Româncele au deschis scorul, dar rusoaicele au egalat imediat.

Ambele formații ratează atacurile.

Și româncele ratează primul atac. Jucăm cu o handbalistă în minus. S-a dictat eliminare.

Primul atac le aparține rusoaicelor. L-au ratat!

ȘTIRE INIȚIALĂ

Meciul dintre România și Rusia se dispută duminică, 8 decembrie, de la ora 08:00, în deschiderea grupei principale.

Va fi prima apariţie a lui Ambros Martin (51 de ani) ca adversar de când a plecat de la naţionala noastră. El a demisionat în vară şi a ales să preia naţionala Rusiei. Decizia a determinat-o, atunci, pe Cristina Neagu să ia atitudine şi să lanseze acuzaţii în direcţia ibericului, notează gsp.ro.

„A fost lipsă de fair-play din partea lui. Aşa ceva nu se face şi i-aş spune aceste lucruri şi faţă în faţă dacă m-aş vedea cu el. El mereu ne spunea că obiectivul e Tokyo 2020 şi ne-a lăsat cu un an înainte de Olimpiadă! Sunt foarte dezamăgită de ce a ales să facă", a spus atunci Cristina Neagu.

„Merit acele cuvinte din partea ei, o înţeleg" , a fost replica lui Ambros Martin.

Spre deosebire de România, care nu are niciun punct, Rusia porneşte cu maximum de puncte în grupa principală. A câştigat toate cele cinci meciuri din grupa D, 26-11 cu China, 35-22 cu Argentina, 34-13 cu RD Congo, 33-23 cu Japonia şi 30-22 cu Suedia.

Oana Manea este convinsă că ,,tricolorele" pot da lovitura duminică, împotriva Rusiei.

"Rusia este o echipă extrem de puternică, toate jucătoarele sunt bune, sunt de mult timp împreună, au omogenitate, au şi experienţă, dar nimic nu e imposibil. Am încredere în fete că vor lupta până la capăt", a declarat Manea, intervievată în emisiunea "Fotbal Club".

România a învins Rusia în penultimul meci direct cu 26-25, în preliminariile Euro 2018, după ce pierduse cu 25-26 turul din deplasare contra rusoaicelor.

Din decembrie 2017 încoace, România a câştigat doar două din cele şapte dueluri directe. Rusia s-a impus de patru ori, iar un meci s-a încheiat la egalitate.

România a pierdut contra Rusiei şi finala Campionatului Mondial din 2005, de la Sankt Petersburg, scor 23-28, după 12-17 la pauză, notează digisport.ro.