24
Mie, Apr

sursa foto: telekomsport.ro

Gazişehir Gaziantep a obținut o victorie de senzație în partida contra formației Beșiktaș.

Echipa lui Marius Șumudică s-a impus cu 3-2, într-un meci în care trei jucători au fost eliminați.

Jocul a început perfect pentru echipa lui Șumudică: Vida a fost eliminat și Twumasi a transformat un penalty, încă din minutul 8. Vural a făcut 2-0 în minutul 59, pentru echipa la care Toșca și Junior Morais au fost titulari, notează digisport.ro.

Cu un sfert de oră înainte de final, Elneny și Kayode au fost eliminați și finalul de meci s-a jucat 10 contra 9. Chibsah a făcut imediat 3-0 și meciul părea încheiat.

Totuși, echipa lui Șumudică a tremurat serios pe final, atunci când Beșiktaș a înscris de două ori în două minute, prin Nayir și Hutchinson. S-a încheiat 3-2 și antrenorul român, care a condus-o în 2011 și pe FC Brașov, a obținut al doilea succes în această stagiune.

După această victorie importantă, Gaziantep a urcat pe locul 6, după primele 4 etape disputate. Are 7 puncte și e la două lungimi de echipa de pe primul loc, Alanyaspor, dar care are un meci mai puțin disputat.