29
Vin, Mar

sursa foto: fanatik.ro

Ducesa de Cambridge, Kate Middleton, care a asistat sâmbătă, la finala feminină de la Wimbledon, alături de ducesa de Sussex Meghan Markle, a felicitat-o pe sportiva din România pentru performanța obținută în premieră.

"Ai jucat extraordinar, a fost un meci minunat", i-a spus Ducesa de Cambridge Simonei Halep la vestiare.

Apoi românca a urcat la balconul clădirii de la Wimbledon, unde a prezentat trofeul în faţa fanilor din complex, acolo fiind prezenţi şi mulţi români.

Simona Halep, locul 7 WTA, a câştigat turneulul de la Wimbledon, al doilea grand slam din carieră, după ce a învins-o, sâmbătă, în finală, cu scorul de 6-2, 6-2, pe americanca Serena Williams, locul 10 WTA, după numai 55 de minute de joc.

Simona Halep este prima sportivă din România care câștigă turneul de mare prestigiu de la Wimbledon.