23
Mar, Apr

sursa foto: b1.ro

Eveniment

Simona Halep, principala favorită a turneului WTA de la Doha, dotat cu premii de 916.131 dolari, va juca astăzi în optimile turneului de la Doha.

Adversara sportivei noastre va fi ucraineanca Lesia Tsurenko, victorioasă ieri, cu 6-3, 6-0, în jocul contra reprezentantei Spaniei, Lara Arruabarrena.

Tsurenko (29 ani, 24 WTA) a avut nevoie de doar 67 de minute pentru a trece de iberică, venită din postura de ''lucky loser'', după retragerea franţuzoaicei Caroline Garcia.

Halep, numărul trei mondial, a câştigat toate cele cinci dueluri cu Tsurenko, cel mai recent fiind în 2018, în sferturi la Cincinnati, scor 6-4, 6-1.

Partida dintre Halep și Tsurenko este programată astăzi, nu înainte de ora 18.00.