20
Sâm, Apr

sursa foto: digisport.ro

FCSB a câștigat partida retur cu Rapid Viena, scor 2 - 1, dar a fost eliminată din Europa League.

O gafă a portarului Andrei Vlad a dus la înscrierea unicului gol al  austriecilor, în repriza secundă. După 3 la 1 în partida tur pentru Rapid Viena, FCSB a părăsit competiția. Astfel, România rămâne fără reprezentantă în Europa League. Asta după ce, în urma unei duble înfrângeri, și CFR Cluj a fost eliminată din Europa League.

ȘTIRE INIȚIALĂ

S-a încheiat prima repriză a returului dintre FCSB și Rapid Viena, din Europa League.

Românii au pierdut în tur, scor 1 la 3, dar conduc, la pauză, în partida retur, cu 2 la 0. La acest scor, FCSB este calificată în grupele Europa League.

Gnohere a deschis scorul în minutul 11, iar pasa decisivă i-a aparținut lui Mihai Roman, care a centrat de pe partea dreaptă.

În minutul 45+2, Mihai Roman a majorat scorul. Abia intrat pe teren, Raul Rusescu a centrat de pe partea stângă, iar Mihai Roman a reluat balonul cu capul, din plonjon. Mingea, care se îndrepta spre poartă, a fost deviată de un apărător al vienezilor, dar mijlocașul bucureștenilor, fost jucător la FC Brașov, este creditat cu golul.