19
Sâm, Sep

Cultura

Festivalul Musica Barcensis, ajuns la cea de-a VIII-a ediție, propune și în acest an în lunile iulie și august, weekenduri muzicale în bisericile fortificate din Țara Bârsei.

 

Festivalul debutează sâmbătă, 1 iulie cu evenimentul devenit deja tradiție: "Brașovul pedalează... la concert!", de această dată la un concert în Biserica Evanghelică din Cristian, susținut de Orchestra de tineret din Bremen (Germania). Participă Asociația ”Brașovul Pedalează”.

În 2 iulie ansamblul de suflători ai Țării Bârsei, Burzenbläser ne va surprinde cu ritmuri și piese din epoci diferite. Klaus Philippi (oboi) și  Klaus Untch (orgă) vor integra în concert și instrumentul istoric al Bisericii, orga Prause din anul 1783. Orchestra Liceului de Muzică „Tudor Ciortea“ din Brașov va rotunji programul cu lucrări din epoca barocă, clasică, romantică și la final cu o surpriză muzicală.

Alte 16 concerte vor avea loc în fiecare sâmbătă și duminică din lunile iulie si august, susținute de peste 200 de artiști din 5 țări, în bisericile fortificate din Sânpetru, Ghimbav, Hărman, Râșnov, Prejmer, Hălchiu, Vulcan și Brașov (Bartolomeu, Sf. Martin) organizatori fiind și în acest an, Fundația pentru Cultură și Patrimoniu Forum ARTE, Biserica Evanghelică C.A. din România - Parohia Brașov, alături de bisericile evanghelice în care au loc concertele.

Programul Festivalului Musica Barcensis, ediția a VIII-a

 1 iulie CRISTIAN, ora 18.00 – Deschiderea festivalului cu Orchestra de Tineret din Bremen și participarea Asociației ”Brașovul Pedalează”

2 iulie CODLEA ora 18.00 – Cvintetul BURZENBLÄSER, Orchestra Liceului de Muzică ”Tudor Ciortea” Brașov, KLAUS PHILIPPI – oboi, KLAUS UNTCH –orgă

8 iulie – Excursie în Țara Bârsei: Pe urmele organistului Michael Schuster în zona Rupea

9 iulie BARTOLOMEU, ora 19.00 – GRUNDMANN QUARTETT(Germania)

15 iulie SÂNPETRU, ora 18.00 - Quartetto UNISSONO şi Trio AMBRUS

16 iulie BARTOLOMEU, ora 19.00 - Sextetul RECUERDO (Olanda)

22 iulie GHIMBAV, ora 18.00 - The CHAMBER MUSIC PROJECT (Bucureşti)

23 iulie BARTOLOMEU, ora 19.00 - Elena şi Paul CRISTIAN (vioară şi orgă)

29 iulie HĂRMAN ora 18.00 – ALPHA DUO și GUITARCELLO (Italia-Elveţia )

30 iulie BARTOLOMEU , ora 19.00 - Ansamblul vocal RHAPSODIA, CRISTINA PETCU (nai)

05 august RÂŞNOV,  ora 18.00 – CIPRIANA SMĂRĂNDESCU (spinetă) și PAUL CRISTIAN (orgă)

06 august PREJMER, ora 17.00 - Ansamblul vocal WÜRZBURG (Germania)

12 august HĂLCHIU,  ora 17.00 - Ansamblul CANTATE DOMINO (Prejmer)

13 august PREJMER, ora 17.00 – SIEBENBÜRGISCHE KANTOREI (Germania)

19 august VULCAN, ora 18.00 - Trio de suflători ARUNDO (Braşov)

20 august PREJMER, ora 17.00 - Octet de trompeţi AACHEN (Germania)

26 august Sf. MARTIN, ora 19.00 - Cvintetul de suflători THALIA WINDS (Sibiu) + proiecții video pentru copii/ povești Andersen

27 august PREJMER, ora 17.00 - JUGENDBACHCHOR şi CAPELLA CORONENSIS

INTRAREA LA EVENIMENTE ESTE LIBERĂ. 

Articole sugerate