19
Vin, Apr

FC Brașov s-a distrat cu CS Balotești în etapa a opta a ligii a doua. Galben-negrii au câștigat cu scorul de 4-2 (3-1) după un meci pe care l-au dominat de la un capăt la celălalt.

Sburlea a deschis scorul în minutul 10, după ce a reluat cu capul o centrare perfectă a lui Stan. Brașovenii și-au mărit avantajul zece minute mai târziu. Sburlea s-a transformat în servant iar Goge a reluat simplu din șase metri pentru 2-0. Galben-negrii au rezolvat practic meciul în minutul 23, când Sburlea a reușit dubla din centrarea lui Istrate. Trupa lui Țălnar s-a relaxat și în minutul 38, după o greșeală de marcaj a fundașilor brașoveni Claudiu Herea a înscris și a stabilit scorul pauzei, 3-1 pentru FC Brașov. În partea secundă, CS Balotești a încercat mai mult, dar cei care au marcat au fost galben-negrii. În minutul 59, Istrati a inventat o pasă pentru Grigorie, iar căpitanul stegarilor a trimis perfect în fața porții de unde Iulian Popa a trimis simplu în poarta goală. Cu șase minute înainte de final, Andrei l-a învins pe Căucă din lovitură liberă și a stabilit scorul final, 4-2 pentru FC Brașov. Cu această victorie „Steagu” a acumulat 18 puncte în clasament și ocupă poziția a treia în liga a doua.