23
Mar, Apr

Sursa Foto: gsp.ro

Sport

Dinamo a început în forță sezonul 2017-2018 al Ligii I. Trupa condusă de Cosmin Contra s-a impus în fața nou promovatei Juventus București cu scorul de 3-0 (1-0), într-un meci disputat la Ploiești.

Pentru „câini” au marcat Rivaldinho în minutul 32, Filipe Nascimento în minutul 66 și Nedelcearu în minutul 90+3. Trupa din Șoseaua Ștefan cel Mare a jucat cu un om în plus pe teren din minutul 53, când Mădălin Mihăescu de la Juventus București a fost eliminat după ce a văzut două cartonașe galbene.

Tot în prima rundă din Liga I, ACS Poli Timișoara a câștigat în deplasare în fața celor de la Concordia Chiajna cu scorul de 1-0 (0-0). Golul a fost marcat de Claudiu Bîrnoi în minutul 50.

În meciul care a deschis cea de-a 100 ediție a campionatului României, Universitatea Craiova a trecut cu scorul de 2-0 (1-0) de CSM Poli Iași. Alexandru Băluță și Gustavo au marcat pentru trupa din Bănie.

Prima rundă a sezonului 2017-2018 din Liga I continuă astăzi cu jocurile Astra Giurgiu – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, de la ora 18.30 și FCSB – FC Voluntari de la ora 21.00. Etapa se va încheia luni când sunt programate jocurile FC Viitorul – Gaz Metan Mediaș de la ora 18.30 și FC Botoșani - CFR Cluj de la ora 21.00.