28
Joi, Mar

Sursa Foto: zerofotbal.ro

Echipa națională de baschet sub 20 de ani a României a pierdut și jocul cu Israel de la Campionatul European. Trupa condusă de Calancea și Crasnic mai are de jucat un singur meci la europene, împotriva reprezentativei similare a Irlandei.

România a ajuns la patru înfrângeri consecutive la Campionatul European, divizia B, ce se desfășoară în Israel. Tricolorele au fost învinse de reprezentativa țării gazdă cu scorul de 63-57 (12-11, 7-22, 21-10, 23-14). După un prim sfert echilibrat, Ghizilă și compania au dominat cu autoritate sfertul secund și au intrat la odihnă în avantaj de 14 puncte, scor 33-19. În partea secundă tricolorele au fost de nerecunoscut, iar Israelul s-a impus la final cu 63-57.

Pentru România au marcat Ghizilă și Armanu câte 14 puncte, Ferariu 12, Podar 9, Demeter 4 și Amira Al AshHab și Roberta Bot câte 2 puncte fiecare.

Astăzi în grupa B va avea loc duelul dintre codașele seriei, România și Irlanda.