24
Mie, Apr

Sursa Foto: gsp.ro

Sport

FC Voluntari a câștigat Supercupa României la fotbal, după ce a învins campioana Viitorul Constanța cu scorul de 1-0 (1-0). Unicul gol al partidei, ce s-a desfășurat pe stadionul „Municipal'' din Botoșani, a fost marcat de Costin Lazăr în minutul 12.

Trupa condusă de Gheorghe Hagi și de la care au lipsit mai mulți jucători importanți a evoluat în inferioritate numerică din minutul 32 când Ionuț Vînă a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

În urma acestei victorii, FC Voluntari reușește să își treacă în palmares al doilea său trofeu într-un interval de două luni, după ce a cucerit la fel de surprinzător și Cupa României în fața celor de la Astra Giurgiu.