29
Vin, Mar

Ciclistul german Marcel Kittel (Quick-Step) a câștigat etapa a 2-a a Turului Franței, disputată pe distanța de 203,5 km între Dusseldorf (Germania) și Liege (Belgia).

Marcel Kittel a fost urmat de campionul Franței, Arnaud Demare (FDJ)  și de un alt german, Andre Greipel (Lotto), care a încheiat pe ultima treaptă a podiumului. Cu același timp cu învingătorii au mai fost cronometrați o serie de cicliști, printre care englezul Mark Cavendish (Dimension Data), ocupantul locului 4.

Primii doi clasați în ediția de anul trecut, englezul Chris Froome (Sky) și francezul Romain Bardet (AG2R La Mondiale), au suferit căzături fără gravitate.

În clasamentul general, lider este galezul Geraint Thomas (Sky), urmat de Stefan Kung (BMC) și de Marcel Kittel.

Ciclistul spaniol Alejandro Valverde a abandonat după ce a căzut în prima etapă a Turului Franței pe traseul din orașul german Dusseldorf, devenit foarte alunecos din cauza ploii. Valverde de la Movistar, a alunecat într-un viraj și a izbit din plin barierele. Spaniolul, în vârstă de 37 de ani, a terminat pe locul 3 ediția din 2015 a Turului Franței.