19
Vin, Apr

Simona Halep s-a oprit în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Eastbourne, dotat cu premii totale de 753.900 dolari.

Halep a fost învinsă de daneza Caroline Wozniacki, locul 6 WTA, scor 5-7, 6-4, 6-1. Simona a fost condusă în primul set cu scorul de 5-2, dar a revenit spectaculos și a câștigat nu mai puțin de 8 ghemuri consecutive, astfel că scorul a devenit 7-5, 3-0 pentru jucătoarea noastră care era mare favorită să se califice în semifinalele competiției. Halep a avut și 4-2 în setul secund însă a oboseala și-a făcut simțită prezența și Wozniacki a întors meciul și s-a impus cu 5-7, 6-4, 6-1. Halep jucase tot astăzi un meci extrem de dificil cu bulgăroaica Tsvetana Pironkova pe care a învins-o cu 6-7, 7-6, 7-5.

Simona Halep, numărul doi mondial și a doua favorită a turneului, va primi pentru participare un cec de 18.940 de dolari și 100 de puncte WTA.