29
Vin, Mar

Sport

În etapa a 32-a a Ligii 2 la fotbal, FC Brașov a întâlnit, în această după-amiază, pe Stadionul Tineretului, pe Dacia Unirea Brăila.

Dacă oaspeții nu au niciun obiectiv în finalul acestui sezon, "stegarii" erau obligați să învingă pentru a rămâne cu șanse reale în lupta pentru promovarea în Liga I.

Doar că "galben-negrii" au avut o prestație modestă, la capătul căreia Dacia Unirea Brăila a plecat cu toate punctele de sub Tâmpa, învingând cu 2-1 (1-1 la pauză). Oaspeții au deschis scorul în minutul 19, prin Pușcașu. FC Brașov a restabilit egalitatea cu un minut înaintea pauzei, prin Chitoșcă.

Tabela a fost închisă în minutul 69, atunci când Roșoagă a marcat cel de-al doilea gol al brăilenilor. După acest eșec, FC Brașov este pe locul 5, cu 53 de puncte acumulate. UTA Arad este pe locul de baraj, cu 56 de puncte.