28
Joi, Mar

Sport

Șase candidați s-au înscris în cursa pentru ocuparea funcției de președinte la Federația Română de Atletism. Întrecerea a fost câștigată de un brașovean.

Este vorba despre Florin Florea, care a fost desemnat președinte după două tururi de scrutin desfășurate de Adunarea Generală de Alegeri a Federației Române de Atletism.

După primul tur, în cursă au mai rămas doi candidați: brașoveanul Florin Florea și Traian Badea. Cu 75 de voturi PENTRU, Florea a câștigat alegerile. Competitorul său, Traian Badea, care a fost și secretar general al federației, a adunat doar 54 de voturi.

Nume cunoscute din atletismul românesc, precum Constantina Diță Tomescu sau Monica Iagăr nu au ajuns în turul II al alegerilor.

Profesor de educației fizică și sport, Florin Florea a fost, rând pe rând, manager la CSM Brașov, Direcția de Sport și Tineret a Municipiului Brașov, SCM Brașov și ASC Corona 2010. De câteva luni este consilierul ministrului Tineretului și Sportului, Marius Dunca.