19
Vin, Apr

AS Monaco și Juventus Torino au obținut aseară calificarea în penultimul act al Ligii Campionilor. Cele patru echipe care se vor duela în semifinalele celei mai importante competiții intercluburi sunt Real Madrid, AS Monaco, Atletico Madrid și Juventus Torino. Tragerea la sorți a meciurilor din semifinalele Champions League se va desfășura vineri la sediul UEFA de la Nyon.

Monegascii, cu noua senzație a fotbalului mondial Kylian Mbappe printre titulari, au câștigat jocul de pe Stade Louis II cu Borussia Dortmund cu scorul de 3-1 și cu scorul general de 6-3 s-a calificat în semifinalele competiției. Pentru trupa lui Leonardo Jardim au marcat Mbappe în minutul 3, Falcao în minutul 17 și Germain în minutul 81, în timp ce pentru nemți a punctat Reus în minutul 48. În celălalt meci al serii, pe Camp Nou, Barcelona nu a reușit o nouă remontada spectaculoasă și a părăsit competiția. Partida cu Juventus s-a încheiat la egalitate, scor 0-0 și torinezii merg în semifinalele Champions League după victoria din Italia cu 3-0.