29
Vin, Mar

Sursa Foto: digisport.ro

Stegarii revin în cărțile promovării. FC Brașov a câștigat meciul disputat în deplasare cu UTA Arad, din etapa a 25-a din liga a doua, cu scorul de 2-1 (1-0). Golurile brașovenilor au fost marcate de doi jucători împrumutați de FC Brașov de la Steaua, Sebastian Chitoșcă și Rareș Enceanu.

}n minutul 10 Sebastian Chitoșcă a luat o acțiune pe cont propriu, a intrat în careu și a trimis în poarta arădeană. Golul al doilea al stegarilor a fost reușit de Rareș Enceanu în minutul 75. Mijlocașul galben-negrilor a profitat de o deviere a lui Ștefan Grigorie, a protejat foarte bine și l-a învins pe Miron pentru 2-0. UTA putea reduce din handicap în minutul 78 când Cătălin Stan l-a faultat în careu pe Curtuiuș, dar Florin iacob, cel mai bun jucător de pe teren, a reușit să pareze șutul lui Petre. În minutul 90 Chindriș a reușit să împingă mingea în poarta lui Iacob, după o învălmășeală în careul brașovean și a stabilit scorul final, 2-1 pentru FC Brașov. După această victorie, stegarii  au acumulat 45 de puncte și au egalat UTA la puncte. FC Brașov este pe poziția a treia a clasamentului și va juca în runda următoare, pe propriul teren cu cei de la ASU Poli Timișoara.