26
Vin, Apr

Sport

Echipa de handbal Corona Braşov a pierdut cu scorul de 32-29 (15-15) meciul amical disputat ieri în deplasare contra formației Măgura Cisnădie. Jucătoarele anntrenate de Mariana Tîrcă şi Dumitru Berbece nu au avut probleme pe teren și au condus și la cinci goluri diferență atunci când în teren s-au aflat „senioarele”. Din minutul 20, însă, tehnicienii Coronei şi-au dorit să le vadă la treabă şi pe junioarele care se vor alătura echipei mari, astfel că, lipsa experienţei şi-a spus cuvântul iar gazdele au revenit și au trecut în avantaj.

„Sincer, noi nu am mers până la Cisnădie ca să ne intereseze cu orice preţ scorul. Am preferat să rulez întreg lotul pentru a şti exact cum stă fiecare jucătoare la acest moment şi unde mai trebuie să lucrăm. Ce mă bucură foarte tare, este faptul că atâta timp cât pe teren a fost prima echipă, dacă pot spune aşa, am fost mulţumită, am condus tot timpul, chiar şi la cinci goluri diferenţă. În primele 20 de minute am văzut la fete că au aplicat ceea ce am făcut la antrenamente şi le-au ieşit nişte faze chiar foarte frumoase. De asemenea, sunt încântată să văd că există atitudine şi dorinţă la toate fetele, şi un lucru îmbucurător este că am purtat discuţii constructive chiar şi după terminarea partidei, iar asta ne va ajuta mult pe viitor. Trebuie să conştientizăm cu toţii ce nu merge şi să ne ajutăm pentru a îndrepta lucrurile. Eu am încredere că vom fi ceea ce ne dorim, dacă implicarea va fi la fel şi de acum înainte. Avem fete cu care putem construi", a spus Mariana Tîrcă. În meciul cu Măgura Cisnădie a intrat pentru prima dată după operaţia de ligamente și pivotul Georgiana Ciuciulete, despre care antrenoarea Mariana Tîrcă a spus că s-a mişcat bine dar că mai are nevoie de puţin timp pentru a căpăta curaj în joc.