28
Joi, Mar

Olimpia CSU Brașov a pierdut pentru o zecime de secundă Cupa României la baschet feminin. „Olimpicele” au făcut un meci foarte bun în finala de la Sfântu Gheorghe însă  au fost învinse la limită cu scorul de 64-63 (15-19, 13-20, 22-14, 14-10) de formația CSM Târgoviște. „Olimpicele” au fost extrem de aproape de o performanță extraordinară însă au avut ghinion pe final. Pentru suporterii brașoveni, adevăratele câștigătoare ale Cupei României sunt însă fetele de la Olimpia!

Cu Webb și Pesovic extrem de precise și cu Higgins imperială sub panou, trupa condusă de Dan Calancea, Miruna Crasnic și Nenad Marinkovic a încheiat primele zece minute de joc în avantaj de patru puncte, scor 19-15. Gluma s-a îngroșat pentru Târgoviște în sfertul secund, atunci când la rampă a ieșit puștoaica Ioana Ghizilă. Conducătorul de joc al brașovencelor, în vârstă de doar 19 ani, a înscris două triple și Olimpia a câștigat sfertul al doilea cu scorul de 20-13. După pauză lucrurile nu au mai funcționat la fel de bine pentru Olimpia. În atac doar Webb și Pesovic au mai marcat iar în apărare brașovencele nu au mai fost la fel de exacte. În aceste condiții formația din Târgoviște s-a apropiat amenințător la doar trei puncte diferență, scor 53-50.  În startul ultimului sfert Târgoviște a reușit să treacă în avantaj, scor 57-56. Dincă și Poole au marcat de la mare distanță, dar răspunsul a venit prompt de la Ghizilă care a marcat din nou două triple și Brașovul avea un punct pe tabelă când mai erau 15 secunde de jucat, scor 63-62. Poole a marcat când mai erau 2 secunde si jumătate rămase din timpul regulamentar și scorul a devenit 64-63 pentru Târgoviște. Pesovic a aruncat, mingea a sărit din inel dar Kristina Higgins a împins-o în coș. Din păcate timpul regulamentar expirase și astfel coșul nu a fost validat. Târgoviște s-a impus în final cu scorul de 64-63 (15-19, 13-20, 22-14, 14-10). Pentru Olimpia CSU Brașov au înscris Webb 22 puncte, Pesovic 17, Ghizilă 12, Higgins 6, Ardelan 4 și Crăciun 2