28
Joi, Mar

Corona Wolves Brașov a câștigat și cel de-al doilea joc  disputat în deplasare în compania campioanei en-titre din Liga Națională, Dunărea Galați. După ce luni seara s-au impus fără probleme cu scorul de 11-4, hocheiștii brașoveni au câștigat partida a doua cu scorul de 5-3 (0-1, 2-0, 3-2).

Gazdele au deschis scorul prin Alexandru Munteanu în minutul 7 și la prima pauză aveau avantaj de un gol pe tabelă. În partea a doua, „lupii” au trecut la conducere după reușitele semnate de Klempa și Richard Filip, iar cu 20 de minute înainte de finalul meciului Corona Wolves Brașov conducea cu scorul de 2-1. În startul ultimei treimi, Ede Mihaly a restabilit egalitatea, dar brașovenii au avut tăria de a reveni rapid și s-au distanțat la două lungimi după  golurile marcate de Richard Filip și Levente Zsok.  Campioana en-titre a reintrat în joc după ce Erik Bednar a înscris pentru 4-3, dar Trancă a stabilit scorul final reușind să trimită pucul în poarta goală cu un minut înainte de finalul jocului. S-a terminat 5-3 pentru Corona Wolves Brașov care a acumulat șase puncte după această victorie, trei în campionatul intern și trei în Liga Mol. „Lupii” sunt primii în Liga Națională cu 47 de puncte la 12 lungimi distanță de rivalii de la sport Club Miercurea Ciuc. În Liga Mol, Corona are 41 de puncte și ocupă poziția a patra a clasamentului.