29
Vin, Mar

Sursa Foto: telegraph.co.uk

Real Madrid a cucerit Supercupa Europei la fotbal, grație victoriei cu scorul de 3-2 (1-1, 2-2) în fața formației Sevilla, după prelungiri, la Trondheim. Real Madrid s-a impus cu emoții în fața formației andaluze, reușind să egaleze în timpul adițional, pentru ca apoi să dea lovitura pe finalul prelungirilor.

Campioana Europei a deschis scorul prin Marco Asensio în minutul 21, care a marcat cu un șut superb la vinclu. Sevilla, deținătoarea trofeului Europa League, a restabilit egalitatea în finalul primei reprize, prin Franco Vazquez (41), care a șutat din careu, la colțul lung. Sevilla a trecut în avantaj în repriza secundă, când Evgheni Konoplianka (71) a transformat un penalty acordat pentru faultul comis de Ramos. Căpitanul madrilenilor și-a răscumpărat greșeala în ultimele secunde, când a marcat din apropiere (90+3), la centrarea lui Lucas Vázquez, și a trimis meciul în prelungiri. Fundașul Dani Carvajal (119) a adus trofeul echipei antrenate de Zinedine Zidane, cu un gol marcat la capătul unei incursiuni splendide. Real a fost lipsită de vedete precum Ronaldo, Pepe, Bale, Navas sau Kroos, și cu jucători ca Benzema, James Rodriguez și Modric.