24
Mie, Apr

Sursa Foto: FRF.ro

România a învins Chile, campioana Americii de Sud, scor 3-2 (1-2), într-o partidă amicală disputată la Cluj-Napoca.

Chilienii au început în forță și conduceau cu scorul de 2-0 după golurile marcate  Eduardo Vargas în minutul 8 și Leonardo Valencia în minutul 18. Sud-americanii au rămas în zece, după ce atacantul Florin Andone a reușit să provoace eliminare lui Medel. Până la pauză elevii lui Daum au redus din handicap după golul superb reușit din lovitură liberă de Bogdan Stancu, în minutul 31. În partea a doua, în minutul 60, Stanciu a egalat cu un șut de la marginea careului, mingea lovind bara înainte de a intra în poarta chilienilor. Tricolorii au reușit să marcheze golul victoriei în minutul 83, când șutul lui Stanciu a fost respins în față de goalkeeperul chilienilor, iar Băluță a reluat în poartă. S-a terminat 3-2 pentru România și selecționerul german Christoph Daum a bifat a doua victorie în opt meciuri pe banca tricolorilor. La meciul cu campioana Americii de Sud au debutat sub tricolor Cristian Ganea (FC Viitorul) și Alex Băluță (CSU Craiova).

Partida de pe Cluj Arena a fost precedată de un moment emoționant, în care Lucian Sânmărtean s-a retras din echipa națională. El a primit o cupă din partea președintelui FRF, Răzvan Burleanu.