19
Vin, Apr

Sport

Echipa națională de fotbal a României a pierdut un nou meci în preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2018.

Tricolorii au fost învinși, în etapa a șasea, în deplasare, de Polonia, scor 1-3. Toate cele trei goluri ale polonezilor au fost marcate de Robert Lewandowski, în minutele 29 (penalty), 57 și 62 (penalty). Golul nostru a fost înscris de Bogdan Stancu, în minutul 77.

Cu patru etape rămase până la finalul preliminariilor, România este pe locul 4 în Grupa E, cu 6 puncte. Polonia este liderul grupei, cu 16 puncte, urmată de Muntenegru și Danemarca, ambele cu câte 10 puncte.

Articole sugerate

Prima clasată se califică direct la Mondiale, iar echipa de pe locul doi merge la baraj. În celelalte meciuri ale grupei de astăzi: Muntenegru - Armenia 4-1 și Kazakhstan - Danemarca 1-3. În etapa următoare, România va evolua, acasă, pe 1 septembrie, contra Armeniei.