29
Vin, Mar

Echipa de hochei pe gheață Corona Wolves Brașov a câștigat disputa cu rivalii de la Sport Club Miercurea Ciuc, partidă ce a contat atât pentru Liga Mol cât și pentru campionatul intern. Trupa lui Lacroix s-a impus în fața propriilor suporteri cu scorul de 4-2 (1-2, 2-0, 1-0).

„Lupii” au deschis scorul după nouă minute de joc prin căpitanul Arpad Mihaly care a încheiat cu gol o acțiune la care au mai participat Zsolt Peter și Gergo Biro. Bucuria brașovenilor nu a fost însă una de durată, ciucanii reușind să restabilească egalitatea după numai 11 secunde prin Ilya Solarev. După încă un minut, oaspeții au trecut în avantaj, Nathan Campbell reușind să-l învingă pe Laszlo Toke. După prima repriză Sport Club Miercurea Ciuc avea avans de un gol pe patinoarul Olimpic din Brașov. În partea secundă, McDonald și compania au pus stăpânire pe joc și au reușit să egaleze. Richard Filip și Roberto Gliga au combinat pentru reușita lui McDonald. Până la finalul reprizei a doua, „lupii” au trecut în avantaj. Klempa a fructificat o superioritate numerică și Brașovul avea un gol avans cu 20 de minute înainte de finalul mecului. În ultima repriză Klempa a înscris pentru 4-2 și a stabilit scorul final. Cu cele trei puncte acumulate, Corona Wolves Brașov a ajuns la cota 48 în Liga Mol și este în continuare pe poziția a patra a clasamentului.