28
Joi, Mar

Sport

Echipa de hochei pe gheață Corona Wolves Brașov a câștigat meciul disputat împotriva formației maghiare Debrecen. Trupa lui Lacroix, care venea după o deplasare în care nu a reușit să strângă decât un punct din cele trei jocuri disputate, avea mare nevoie de victorie în partida cu Debrecen. S-a termiat 5-3 (2-1, 1-2, 2-0) pentru „lupi” care privesc acum spre jocurile cu Sport Club Miercurea Ciuc și Dunajvaros.

Meciul a început perfect pentru „lupi” și  în minutul trei Klempa a deschis scorul profitând de o superioritate numerică. După doar un minut, oaspeții au restabilit egalitatea, după ce Nemeth a trimis pucul în plasa porții brașovene. Trupa lui Lacroix a continuat să preseze și în minutul 10 Richard Filip a finalizat cu gol o acțiune la care au mai participat Ian McDonald și Tomas Klempa.  La prima pauză gazdele erau în avantaj de un gol, dar în startul reprizei secunde Piskunov a restabilit egalitatea. În minutul 24, fundașul Richard Filip i-a pasat perfect lui Petres care a înscris pentru 3-2. Oaspeții nu au renunțat și Berzukov a restabilit egalitatea, astfel că înaintea ultimelor 20 de minute de joc, tabela arăta egalitate perfectă, scor 3-3. În minutul 45, Naghy Csaba a punctat pentru Corona Wolves Brașov, care apoi s-a apărat perfect și a dat lovitura pe final, când Trancă a recuperat un puc, i-a pasat lui Mihaly care a înscris în poarta goală. S-a terminat 5-3 pentru trupa brașoveană, care are 45 de puncte în clasament și ocupă poziția a patra. Pentru lupi urmează jocul de duminică împotriva rivalilor de la Sport Club Miercurea Ciuc.